Yeni Nesil Büyük Veri Yönetimi ve Yapay Zeka

Tüm Kariyer İpuçları >

Yazılım, Yapay Zeka, Büyük Veri, Makine Öğrenmesi… Bu terimler tanımaya başladığımızdan bu yana hayatımızı şekillendiren önemli unsurlar haline geldiler. Bu sayede de bu alanlar oldukça popülerleşti! Eğer bu alanlara ilgi duyuyorsan çok şanslısın.

Türkiye’de veri bilimi alanındaki ihtiyaçlar teknolojik gelişmelerle beraber artıyor. Öyle ki, sadece İş Bankası olarak alanındaki iştiraklerimizle birlikte 3 bin kişilik bir teknoloji ailemiz var! İşlemlerimizin %90’ından fazlası dijitalde gerçekleşirken iş süreçlerinin tamamında yapay zeka kullanılmasına yoğunlaşılıyor.

Aslında işin temeli, yeniliklere sürekli adapte olabilmekten geçiyor. Her gün hayatımıza pek çok teknoloji dahil olup bazıları aynı hızla unutuluyor. Örneğin yakın gelecekte waterfall gibi yaklaşımların değişimi, framework’lerin gelişimi söz konusuyken; kuantum bilgisayarlarının şimdiki bilgisayarların yerine geçmesi de konuşulanlar arasında. 

Bildiğin gibi, değer olmaktan çok ekonomiye evrilen bir konu daha var: Veri. Eskiden yalnızca veri toplamak bir başarıyken, şimdilerde anlamlı veri fark yaratıyor. Tüm bu verileri işlemek için ortamların gelişmesi de öngörülüyor. Gelecekte 5G ve bulut tarafının gelişmesiyle, dünyanın her yerinden veriye istediğimiz gibi ulaşabilmemiz mümkün olacak. Dolayısıyla, gelecekte veri bilimcisine ihtiyaç daha da artacağı için AutoML ciddi bir önem kazanacak. Türkiye’de olması gerekenden daha az yazılımcı ve veri bilimci olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor, bu senin için büyük bir fırsat!

Ufkunu açacak daha detaylı bilgiler için CDO’muz Ümit Bilik ve CTO’muz Emrah Gökçe Aygün’ün konuk olduğu podcastleri aşağıdaki bağlantılardan dinleyebilirsin.

#Yeni Nesil Büyük Veri Yönetimi ve Yapay Zeka

#Türkiye'nin Bankası'nda Bilişim Teknolojileri Yönetimi

Teknoloji ekibimize katılmak için bu platforma üye olarak özgeçmiş bilgilerini doldurabilir, buradan bilgi teknolojileri ve veri bilimiyle ilgili pozisyonları inceleyebilirsin. 

#büyükveri #yapayzeka
12.07.2021

İLGİLİ KARİYER İPUÇLARI

Yeni Nesil Büyük Veri Yönetimi ve Yapay Zeka

Türkiye’de olması gerekenden daha az yazılımcı ve veri bilimci olduğu bu alandaki uzmanlar tarafından sıklıkla belirtiliyor. Bu senin için büyük bir fırsat olabilir.